Szkolny Festiwal E(x)plory  jest pierwszym w województwie podkarpackim a czwartym w Polsce, tego typu wydarzeniem organizowanym przez Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku  przy wsparciu Fundacji Zaawansowanych Technologii. Stanowi część Programu E(x)plory, który wspiera utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promuje ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej.

Festiwal odbędzie się już 8 stycznia 2019 roku w RCEZ w Nisku.  Wezmą w nim udział uczniowie szkół powiatu niżańskiego. Projekty, będą oceniane przez powołane specjalnie na tę okazję jury, złożone ze specjalistów reprezentujących świat nauki, przemysłu i przedstawicieli szkoły.

Celem festiwalu jest wyłonienie trzech projektów, które będą prezentowane podczas Regionalnego Etapu Konkursu Naukowego E(x)plory. Oprócz prezentacji projektów odbędą się również warsztaty i wykłady naukowe.

- Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej to szkoła z tradycjami naukowymi – opowiada Wacław Piędel, dyrektor szkoły. Nasi uczniowie wielokrotnie brali udział w Konkursach Naukowych E(x)plory, z czego największy sukces osiągnął Mateusz Chmiel i Mikołaj Kuziora w 2018 roku, z projektem „Wykonanie i badanie wzmacniacza katedralnego do pracy w trudnych warunkach akustycznych”. Mamy nadzieję, że Szkolny Festiwal E(x)plory w RCEZ wyłoni kolejnych młodych naukowców z powiatu niżańskiego. – dodaje dyrektor.

Niżański „Elektryk” wielokrotnie otrzymywał nagrody specjalne za największą liczbę projektów naukowych w kraju, zakwalifikowanych do konkursu naukowego E(x)plory.

W rekrutacji mogą wziąć udział szkoły pracujące z uczniami, mieszczącymi się w przedziale wiekowym 13-20 lat.

Serdecznie zapraszamy do udziału w „Szkolnym Festiwalu E(x)plory”.