W dniu 26 lutego 2017 r. w całej Polsce upamiętniono Żołnierzy Wyklętych. W kraju i poza jego granicami miał miejsce Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowił go w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Uroczyste Obchody Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” odbyły się w Jeżowem. Rozpoczął je przemarsz do Kościoła Parafialnego w Jeżowem, gdzie odbyła się uroczysta msza. Następnie w Remizie OSP odbyła się uroczysta akademia patriotyczna.

O godzinie 14 nastąpiła długo wyczekiwania chwila dla zarejestrowanych uczestników, a mianowicie rozpoczął się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Trasa biegu liczyła 1963 m. Wzięło w nim udział 120 osób, w tym Starosta Niżański Robert Bednarz. Dla wszystkich przygotowano pamiątkowe medale oraz koszulki.

Wśród kobiet trasę najszybciej pokonała Klaudia Dębiak z Cholewianej Góry, drugie miejsce zajęła Małgorzata Siembida z Borek, trzecie natomiast Weronika Ligas
z Jaty. Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Marcin Nowak ze Stalowej Woli, drugi dobiegł Piotr Stasiowski z Brzózy Królewskiej, trzecie miejsce zajął Tomasz Kopeć z Jeżowego.

Nagrody specjalne, ufundowane przez Starostę Niżańskiego Roberta Bednarza otrzymali najmłodsi uczestnicy biegu – Matylda Jagła z Podolszynki Plebańskiej i Marcin Tabaka z Sokołowa Małopolskiego oraz najstarsi uczestnicy – Alina Kazio i Mieczysław Żurawski ze Stalowej Woli.

Zdjęcia do wykorzystania tylko przez Powiat Niżański

Fot. rni24.eu oraz GCK Jeżowe