W ostatni weekend lutego 2019 roku, w Sandomierzu odbyła się II Gala Rzeki Wisły. Rozpoczął ją Panel Szkutniczy – warsztaty w Sandomierskim Ratuszu. Msza święta w intencji flisaków i szkutników odprawiona w Kościele Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu, zgromadziła flisaków, szkutników, żeglarzy i pracowników żeglugi śródlądowej zaangażowanych w przywracanie tradycji wiślackich oraz uczestników „Gali Orderu Rzeki Wisły". Po Mszy św. uczestnicy uroczyście przeszli do Zamku sandomierskiego gdzie odbyła się uroczystość wręczenia Orderu Rzeki Wisły.

II Kawalerem Orderu Rzeki Wisły, został Jarosław Kałuża z Krakowa, współinicjator Roku Rzeki Wisły oraz pomysłodawca i realizator Flisu Królewskiego.

Tegoroczna Gala przyniosła nowy laur – Mistrz Szkutnictwa Tradycyjnego, przyznany został przez środowisko dla szkutnika Wacława Witkowskiego.

Dodatkowymi atrakcjami Gali były niedzielne warsztaty pt. „W jakiej kocham się Wiśle”, panel dyskusyjny „Przyszłość Wisły, Wisła Przyszłości” oraz konkurs dla przedszkolaków „Szaman z rzeki”. Gali towarzyszyła również premiera turystycznej „ścieżki wiślanej” po Sandomierzu.

Order Rzeki Wisły to jedyne tego typu odznaczenie w Polsce. Inicjatorem jego ustanowienia jest środowisko kultywujące tradycje szkutnictwa i żeglugi po Wiśle tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Order, wręczany został po raz drugi, a przyznała go kapituła pod przewodnictwem retmana Mieczysława Łabędzkiego.

Na Galę przybyli znakomici goście z całej Polski. Ulanów reprezentowali Flisacy z Bractwa Flisaków p.w. św. Barbary, wśród których był również, reprezentujący Powiat Niżański – Partnera wydarzenia, radny Rady Powiatu Niżańskiego Roman Pokora – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz Promocji Powiatu.

Zdjęcia: www.gosc.pl