W dniu 12 października 2018 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej, w tym roku obok nagród dla nauczycieli i uczniów ze szkół prowadzonych przez Powiat Niżański, postanowiono uhonorować również czwórkę osób, które swoją postawą promują Powiat Niżański, zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej, w dziedzinie sportu. Sportowcami tymi byli: Anna Sabat – biegaczka i Janusz Chamot – tenisista stołowy, obydwoje z Gminy Jeżowe, Artur Brzozowski chodziarz z Gminy Harasiuki oraz Szymon Żywko – biegacz z Gminy Ulanów.

Starosta dziękując za promowanie Powiatu, zwrócił się do sportowców następującymi słowami: - Wasze osiągnięcia oraz postawa są świadectwem dla wszystkich uczniów z naszych szkół, że realizacja własnych marzeń i pasji jest wykonalna, a przede wszystkim jest źródłem satysfakcji, pomyślności oraz zadowolenia w życiu. To właśnie dzięki takiej postawie, sport w naszych szkołach jest bardzo popularny, czego odzwierciedleniem jest to, że co chwilę możemy usłyszeć
o sportowych osiągnięciach i rekordach naszych uczniów w różnych zawodach, mitingach lub turniejach.

Zapoznając się z dorobkiem sportowców, dostrzegamy wiele ich osiągnięć, dzięki którym Powiat Niżański stał się znany, jako samorząd w szczególności promujący sport.

Oto w wielkim skrócie sylwetki wyróżnionych sportowców.

Anna Sabat – lekkoatletka specjalizująca się w biegach średniodystansowych, szczególnie w biegu na 800 metrów. Jej największymi osiągnięciami są: 5 miejsce w Pucharze Świata w Londynie, złoty medal Mistrzostw Polski w Lublinie oraz 5 miejsce na Mistrzostwach Europy w Berlinie.

Janusz Chamot – profesjonalny gracz w tenisa stołowego. Zwycięzca ubiegłorocznego Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Starosty Niżańskiego w swojej kategorii. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych.

 Artur Brzozowski – chodziarz, którego koronną dyscypliną jest chód na 20 kilometrów, choć startuje również na dystansie 50 kilometrów. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2008 oraz w Rio de Janeiro 2016. Ma na koncie wiele medali Mistrzostw Polski w tym 3 złote na dystansie 20 kilometrów.

Szymon Żywko – średniodystansowiec osiągający sukcesy w biegach na 800 oraz 1500 m. Również w biegach przełajowych. Do jego największych sukcesów można zaliczyć złoty medal mistrzostw Polski juniorów w biegach przełajowych w Żaganiu oraz złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów we Włocławku na dystansie 800 oraz 1500 metrów.

Fot.: LO Nisko