W dniu 22 września 2018 r. w Rudniku nad Sanem odbył się XXVIII Międzynarodowy Memoriał Szachowy Jana Gietki. Przy szachownicach zasiedli zawodnicy, aby uczcić pamięć Jana Gietki – założyciela i pierwszego przewodniczącego rudnickiej Solidarności lat 80 – tych, którego życiową pasją były szachy. Utworzył on pierwszą w historii Rudnika Sekcję Szachową, której był przez wiele lat trenerem i prezesem.  Dodatkowo założył w Rudniku pierwszą szkółkę szachową dla dzieci pod nazwą „Studium Wiedzy o Szachach”.

Memoriał rozpoczął się modlitwą przy grobie Jana Gietki, którą poprowadził ksiądz Wiesław Marszałek.

Do udziału w Memoriale zgłosiło się 178 zawodników. Zawodnicy przyjechali m.in. z Warszawy, Lwowa, Rawy Ruskiej, Pilzna, Wrocławia, Tomaszowa Lubelskiego, Wadowic, Krosna, Krakowa, Rzeszowa, Ustrzyk Dolnych i Tomaszowa Lubelskiego (44 osoby). Po raz kolejny zagościł w Rudniku nad Sanem utytułowany szachista – polski arcymistrz Marcin Dziuba. Średni ranking Turnieju był bardzo wysoki i wynosił 1882 pkt.

Sędziami XXVIII Memoriału Szachowego Jana Gietki byli założyciele tego Memoriału – przyjaciele ś.p. Jana Gietki – Eugeniusz Wroński i Bolesław Ziółkowski, sędzia międzynarodowy Podkarpackiego Związku Szachowego arbiter FIDE – Marian Bysiewicz, i wnuczka Jana Gietki – Kaja Kacprzyk.

Organizatorem Międzynarodowego Memoriału było Stowarzyszenie im. Jana Gietki, które wspierała dyrekcja i pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Rudniku nad Sanem, z Dyrektorem SOSW Martą Szczepańską na czele, oraz Dyrektor Piotr Potocki i pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem.

Patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Niżański Robert Bednarz.

Podczas Memoriału zdobyto 25 pięknych pucharów a także 70 nagród, w tym nagrody pieniężne. Zwycięzcom puchary i nagrody ufundowane m.in. przez Powiat Niżański wręczał m.in. Starosta Niżański Robert Bednarz i Wicestarosta Adam Mach.

Wśród wszystkich uczestników wylosowano dodatkowo 10 atrakcyjnych nagród rzeczowych.

„Najmłodszym Zawodnikiem Turnieju” został 6-letni Mateusz Niedorys, a „Najmłodszą Zawodniczką Turnieju” była 7-letnia Ewa Szewczyk.

Tradycyjnie zawodnicy, opiekunowie oraz przybyli goście zostali poczęstowani gorącym bigosem i pysznymi pączkami z Piekarni Rudnik. Wszyscy zawodnicy i goście otrzymali turniejowe upominki. Każde z dzieci otrzymało również pamiątkowy dyplom.

XXVIII Memoriał Jana Gietki został rozegrany we wspaniałej i życzliwej atmosferze.

Wyniki XXVIII Międzynarodowego Memoriału Jana Gietki:

Grupa A - 30 zawodników:

I miejsce: Mirosław Lewicki „LKSz GCKiP Czarna” - 7,5 pkt

II miejsce: Marcin Dziuba „WIEŻA PĘGÓW” - 7,0 pkt

III miejsce: Mieszko Miś „LKSz GCKiP Czarna” - 6,0 pkt

IV miejsce: Maciej Marszałek „MKS Sandecja Nowy Sącz” - 6,0 pkt

V miejsce: Kamil Gierulski „RzKSz Rzeszów” - 6,0 pkt

Najlepsza Zawodniczka Grupy A: Barbara Trybowska „UKS Orlik Rudnik nad Sanem” - 5,0 pkt

Najlepszy Zawodnik z Rudnika nad Sanem w Grupie A: Barbara Trybowska „UKS Orlik Rudnik nad Sanem” - 5,0 pkt

Grupa B - 47 zawodników:

I miejsce: Łukasz Dudzik „WKS Górnovia Górno” - 7,5 pkt

II miejsce: Marcin Kosiba „Biecz” - 7,0 pkt