W regionie.

Stalowa Wola

Podczas drugiego dnia – 12 czerwca 2018 roku – grupa poznawała historię regionu nadsańskiego w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Tam również uczestnicy uczyli się haftu, wykonując lasowiackie serca.

Po powrocie do szkoły, przedstawiciele szkół wzięli udział w przeglądzie twórczości pt. Talent show. Była gra na różnych instrumentach, śpiew, taniec, rysunek i malarstwo. Wspólne śpiewanie zakończyło ten dzień pracy.

Sandomierz

13 czerwca 2018 r., w środę realizowano program wycieczki w Sandomierzu. Tam z przewodnikiem PTTK, uczestnicy projektu poznawali najciekawsze miejsca w tym pięknym mieście, m.in. Bramę Opatowską, podziemną trasę turystyczną i zamek. Płynęli też statkiem po Wiśle. Z Sandomierza przywieźli optymizm, każdy dotknął znanego z pozytywnego wpływu krzemienia pasiastego, kamienia optymizmu.

Medynia Głogowska

14 czerwca 2018 r. uczestnicy mobilności wraz z opiekunami udali się do Medyni Głogowskiej, miejsca znanego na Podkarpaciu z tradycyjnych wyrobów garncarskich. W zagrodzie garncarskiej, którą tworzą XIX wieczne budynki mieszkalne z ówczesnym wyposażeniem i tradycyjny piec do wypalania ceramiki, odbyły się warsztaty garncarskie. Każdy mógł spróbować swoich sił wykonując pod okiem garncarzy wybrany przez siebie kształt z gliny. Po posiłku w Karczmie u Garncarzy grupa udała się do Łańcuta.

Łańcut

Kolejnym punktem programu Erasmus+ w Polsce był Zamek w Łańcucie. Zwiedzanie jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce było wielkim przeżyciem dla młodzieży. Zamek w Łańcucie słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych.

Rzeszów

Ostatnim punktem wyjazdu w czwartek, 14 czerwca 2018 roku była stolica Podkarpacia – Rzeszów. Tam zaplanowany został spacer po rzeszowskim Rynku i zakup drobnych pamiątek.

Rudnik n/Sanem

15 czerwca 2018 r., w Centrum Wikliniarstwa, młodzież z Czech, Słowacji, Litwy i Polski zwiedziła wystawę stałą, podziwiała wyroby z wikliny oraz uczestniczyła w lekcji wyplatania koszyków.

Ulanów

Muzeum Flisactwa Polskiego i Muzeum Rzeźby Pityńskiego, światowej sławy rzeźbiarza, pochodzącego z Ulanowa, to miejsca, w których uczestnicy rozpoczęli spacer po Ulanowie. Następnie udali się nad San, a tam z flisakami popłynęli galarami, następnie próbowali flisackich przysmaków, m. in. takich jak chleb flisacki, chrupaczki, smalec ze skwarkami, ogórki domowe, kiełbasa z ogniska i bigos.

„Tradycje bez granic. Podróż wokół regionalnych kultur” Erasmus+, to projekt, który daje młodzieży ze szkół zawodowych Słowacji, Czech, Litwy, Rumunii i Polski szansę na odkrywanie przeszłości, tradycji ludowych regionu i kraju oraz dyskusję na ten temat. Przygotowanie filmików, prezentacji do każdej mobilności, uczy współpracy, funkcjonowania w grupie międzynarodowej i praktycznego zastosowania wiedzy. Uczniowie mają możliwość zaprezentowania kultury regionalnej i narodowej. W każdej mobilności wielkim zainteresowaniem cieszą się zajęcia warsztatowe. Podczas mobilności w Polsce odbyły się warsztaty: haftu lasowiackiego, nauka tańca narodowego – poloneza, warsztaty garncarskie i wyplatania wikliny. W opinii uczestników najważniejsze są bezpośrednie kontakty z rówieśnikami i możliwość zwiedzania ciekawych miejsc.

Kolejna relacja w następnym odcinku.

Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publi­kacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodo­wa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość mery­toryczną. PUBLIKACJA BEZPŁATNA