W sobotę, 24 lutego 2018 r., w Sandomierzu, po raz pierwszy odbyła się „Gala Orderu Rzeki Wisły”. Mszę świętą w intencji  flisaków i szkutników w Kościele Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu koncelebrował ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz. Zgromadzili się na niej flisacy, szkutnicy, żeglarze i pracownicy żeglugi śródlądowej zaangażowani w przywracanie tradycji wiślackich i uczestnicy „Gali Orderu Rzeki Wisły".

Po zakończeniu mszy biskup poświęcił obrazki z wizerunkiem patronki flisaków św. Barbary, które otrzymali przybyli na modlitwę i została przypomniana tradycja działającego od 1719 r. Bractwa św. Barbary.

Następnie uczestnicy udali się do Zamku Królewskiego, gdzie nastąpiła inauguracja wydarzenia oraz uroczyste wręczenie pierwszego Orderu Rzeki Wisły. Honorowe odznaczenie otrzymał Zbigniew Gąsowski,  założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia „Loara-Wisła”, inicjator odtwarzania i rozwoju floty drewnianych łodzi rzecznych nad Wisłą i Loarą, ambasador rzeki Wisły i środowisk wiślanych we Francji. Order Rzeki Wisły to jedyne tego typu odznaczenie w Polsce. Inicjatorem jego ustanowienia jest środowisko kultywujące tradycje szkutnictwa i żeglugi po Wiśle tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Order, wręczany będzie corocznie, a przyznaje go kapituła pod przewodnictwem retmana Mieczysława Łabędzkiego.

Na Galę przybyli znakomici goście z całej Polski. Podczas gali ustalono plan działań sprzyjających lepszemu rozwojowi turystyki rzecznej na Wiśle i jej dopływach.

Ulanów reprezentowali Flisacy z Bractwa Flisaków p.w. św. Barbary: Tomasz Skiba, Jerzy Pachla, Franciszek Kopyto, Ryszard Kołodziej, Andrzej Kumik oraz Państwo Łabęccy Maria i Mieczysław – przewodniczący Kapituły Orderu Rzeki Wisły.

Powiat Niżański, jako Partnera wydarzenia, reprezentował Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Janusz Bronkiewicz.

W ramach Gali odbyły się  również panele dyskusyjne poświęcone tradycyjnemu szkutnictwu wiślanemu i inicjatywie odbudowy tradycyjnej floty wiślanej.

Fot. Andrzej Kumik i www.sandomierz.gosc.pl