Podczas tegorocznych Dni Niska, 26 sierpnia, odbyła się VII już edycja Rajdu Pojazdów Zabytkowych.

Zabytkowe pojazdy, do których zalicza się te wyprodukowane przed 1988 rokiem, można było podziwiać na Placu Wolności w Nisku. Była to także doskonała okazja do tego, aby porozmawiać z właścicielami pojazdów i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Podczas tegorocznego Niżańskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych uczestnicy mieli do pokonania łączną trasę liczącą 95 km. Trasa prowadziła przez Zarzecze, Szyperki, Jarocin, Momoty Dolne, Szklarnię, Porytowe Wzgórze, Zdziary, Krzaki, Pysznicę, Jastkowice i zakończyła się w Chłopskiej Woli.

W tym czasie uczestnicy musieli zmierzyć się także z ośmioma konkurencjami, między innymi z takimi jak, przepisy z ruchu drogowego oraz konkurencją sportową. Ich zadaniem było również rozwiązanie równań ułożonych z zapałek. Był test z historii motoryzacji, a także strzelanie z łuku. Nie zabrakło również lekcji historii na temat bitwy na Porytowym Wzgórzu.

W VII Niżańskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych, w kategorii samochody, pierwsze miejsce zajęli Marcin Banach i Krzysztof Michałek, jadący samochodem marki Pontiac Trans AM Gta z 1987 roku. Tuż za nimi, na miejscu drugim, uplasowali się Tomasz Stec i Paweł Golik, jadący pojazdem marki Zastawa 1100P z 1980 roku. Natomiast miejsce trzecie zajął właściciel Wołgi 21 z 1973 roku Sławomir Piróg. Wyróżnienia w konkursie elegancji, w tej kategorii, otrzymali Marcin Pyzara i Sabina Pykulska-Pyzara jadący Mercedesem Benz 190 SL z 1961 roku, Paweł Kania, prowadzący samochód marki Lincoln Town Car z 1986 roku i Wiktor Rostojek jadący pojazdem Triumph Spitfire Mk3 z 1970 roku.

W konkursie, w kategorii motory, miejsce pierwsze zajęli Michał Lubas i Izabela Wołoszyn z MZ ETZ 150 z 1991 roku. Na drugim miejscu znaleźli się Wiktor Wójcik z SHL M05 z 1954 roku, a na miejscu trzecim uplasował się Łukasz Dutka prowadzący M75 z 1950 roku. Wyróżnienia w konkursie elegancji, w tej kategorii, otrzymał Leszek Kuchno z SHL Gazela M17 z 1969 roku.

Nagrody w konkursach w czasie VII Rajdu Pojazdów Zabytkowych ufundował Powiat Niżański.