W dniu 23 września 2017 r. w Rudniku nad Sanem odbył się XXVII Międzynarodowy Memoriał Szachowy Jana Gietki. Przy szachownicach zasiedli zawodnicy, aby uczcić pamięć Jana Gietki – założyciela i pierwszego przewodniczącego rudnickiej Solidarności lat 80 – tych, którego życiową pasją były szachy. Utworzył on pierwszą w historii Rudnika Sekcję Szachową, której był przez wiele lat trenerem i prezesem.  Dodatkowo założył w Rudniku pierwszą szkółkę szachową dla dzieci pod nazwą „Studium Wiedzy o Szachach”.

Memoriał rozpoczął się modlitwą przy grobie Jana Gietki, którą poprowadził ksiądz dziekan Waldemar Farion.

Do udziału w XXVII Memoriale Szachowym Jana Gietki zgłosiła się rekordowa liczba zawodników.  Przy szachownicach rywalizowało z wieloma innymi wysoko utytułowanymi szachistami: dwóch arcymistrzów, 4 mistrzów, 2 mistrzów międzynarodowych i mistrz Federacji. Średni ranking turnieju był bardzo wysoki i wynosił 1875.

Grupy A i B zostały zgłoszone do FIDE w szachach szybkich. Zwyciężył Polski arcymistrz Marcin Dziuba z „SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza” zdobywając 8,5 pkt.

Sędziami XXVII Memoriału Szachowego Jana Gietki byli, jak co roku, przyjaciele ś.p. Jana Gietki – Eugeniusz Wroński  i Bolesław Ziółkowski, którzy założyli ten turniej a także sędzia międzynarodowy Podkarpackiego Związku Szachowego arbiter FIDE – Marian Bysiewicz i, po raz pierwszy, wnuczka Jana Gietki – Kaja Kacprzyk.

XXVII Międzynarodowy Memoriał Szachowy Jana Gietki odbył się pod Patronatem Honorowym Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza, który był jego gościem podczas wręczania nagród.

Był to Turniej o największej (jak do tej pory) randze sportowej, a także najliczniejszy pod względem biorących w nim udział zawodników. W XXVII Szachowym Memoriale zagrało 231 szachistów z Polski i Ukrainy. Do Rudnika nad Sanem łącznie z zawodnikami i opiekunami grających w Memoriale Jana Gietki 118 dziećmi około 500 osób.

Głównym Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie im. Jana Gietki a sponsorem rodzina śp. Jana Gietki. Finansowego wsparcia w organizacji Memoriału udzielił m. in. Powiat Niżański.

Gospodarzem tegorocznego turnieju była Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudniku nad Sanem Marta Szczepańska.

Zorganizowanie tego wielkiego wydarzenia było możliwe dzięki pomocy nauczycieli i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem oraz bardzo licznej, nieoszczędzającej swoich sił, grupie wolontariuszy, którzy pomagali organizatorom.

Wszyscy zawodnicy i goście otrzymali turniejowe upominki. Każde z dzieci otrzymało dyplom uczestnictwa w turnieju. Zdobyto 25 pięknych pucharów a także ok. 70 nagród, w tym wysokie nagrody pieniężne. Wśród wszystkich uczestników wylosowano także 10 cennych nagród rzeczowych.

Wręczono kilka dodatkowych nagród, w tym dla: Najstarszego Zawodnika Turnieju, którym został Albin Jaworski i Najstarszego Zawodnika z Rudnika nad Sanem, którym został Władysław Trybowski. Najmłodszym Zawodnikiem Turnieju został 5-letni Mateusz Niedorys a Najmłodszą Zawodniczką Turnieju wybrano 4-letnią Wiktorię Sondej. Najmłodszym Zawodnikiem z Rudnika nad Sanem został 8-letni Ignacy Michalski. Nagrodzono również Najmłodszego Zawodnika z Ukrainy – 6-letniego Danylo Zvirynskyy i Najmłodszą Zawodniczkę z Ukrainy – 9-letnią Yanę Zvirynską.

Dodatkową atrakcją dla przybyłych do Rudnika nad Sanem gości był zorganizowany równocześnie w tym dniu, przez SOSW integracyjny Piknik na rzecz osób niepełnosprawnych i Bieg ,, Spełniać Marzenia”.

Wyniki XXVII Międzynarodowego Memoriału Jana Gietki przedstawiają się następująco:

Grupa A - 39 zawodników:

I miejsce: GM Marcin Dziuba „SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza” - 8,5 pkt

II miejsce: GM Vladimir Sergeev Kijów - 7,5 pkt

III miejsce: Paweł Stoma „KSz DRAKON Lublin” - 7 pkt

IV miejsce: Damian Lewtak „SzUKS Gostmat 83 Gostynin” - 7 pkt

V miejsce: Maciej Marszałek „MKS Sandecja Nowy Sącz” - 5,5 pkt

Najlepsza Zawodniczka Grupy A: Barbara Trybowska „UKS Orlik Rudnik nad Sanem” - 5,5 pkt

Najlepszy Zawodnik z Rudnika nad Sanem: Barbara Trybowska „UKS Orlik Rudnik nad Sanem” - 5,5 pkt

Grupa B - 74 zawodników:

I miejsce: Łukasz Dudzik „WKS Górnovia Górno” - 7,5 pkt

II miejsce: Hubert Mucha „UKS SP1 Leżajsk” - 7,5 pkt