27 maja 2017 r. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie wypełnił się działaczami kultury i pracownikami miejskich, gminnych domów, ośrodków i centrów kultury. Starosta Niżański Robert Bednarz doceniając codzienny trud i wysiłek wkładany w przygotowywanie uroczystości uświetniających nie tylko oficjalne święta, ale będących również rozrywką dla całych rodzin, zaprosił wszystkich działaczy i pracowników kultury, i osobiście im podziękował.

Wśród samorządowców w obchodach uczestniczyli również: Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Julian Ozimek, Wójt Gminy Jarocin Zbigniew Walczak, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Lucjan Tabasz i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Janusz Bronkiewicz.

Gospodarzem uroczystości była Pani Karolina Kutyła – Dyrktor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Jarocinie. W uroczystości uczestniczyła również Prezes Stowarzyszenia Państwa Jarocin Pani Justyna Kubasiewicz. Obchody prowadził Janusz Bronkiewicz – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego i zarazem Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz Promocji Powiatu.

Obchody Powiatowego Dnia Działacza Kultury w Powiecie Niżańskim rozpoczęły się od podziękowań Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza skierowanych do zebranych na uroczystości, za ich działalność i twórczość artystyczną mająca na celu upowszechnianie i ochronę kultury naszej „Małej Ojczyzny” oraz złożenia życzeń dalszych sukcesów zawodowych, satysfakcji płynącej z pracy społecznej, a także dużo szczęścia i wszelkiej pomyślności w  życiu osobistym. Następnie przystąpiono do wręczenia nagród Starosty Niżańskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Starosta Niżański nagrodą rzeczową uhonorował – Panie: Elżbietę Kiszko (Gmina i Miasto Rudnik nad Sanem), Elżbietę Olszówkę (Gmina i Miasto Ulanów) oraz Katarzynę Rokoszyńską (KDK „ARKA” w Racławicach – Gmina Nisko) oraz Panów: Zbigniewa Szczębarę (Gmina Krzeszów) i Jana Surmę (Gmina Nisko), a także Zespół Kolędniczy z Łazor (Gmina Harasiuki), Młodzieżowy Zespół Folkowy „Janki” (Gmina Jarocin) i Zespół Śpiewaczy „Jeżowianie” (Gmina Jeżowe).

W dowód wdzięczności za pracę na rzecz promocji i kulturowego rozwoju Powiatu Niżańskiego Starosta Niżański wręczył również wyróżnienia dla pracowników ośrodków, centrów i domów kultury. Pamiątkowe statuetki otrzymali pracownicy zaproponowani przez Dyrektorów domów, centrów i ośrodków kultury, wśród których znalazły się Panie: Anna Skiba, Maria Wąsik, Bożena Grzebieniak, Aneta Jakubowska, Agnieszka Kamińska, Karolina Kotwica oraz Anna Ulewicz (zgłoszona przez grupę 7 osób) oraz Panowie: Tomasz KońMarian Pelic.

Wszyscy pracownicy miejskich i gminnych domów, centrów i ośrodków kultury z terenu Powiatu otrzymali podziękowania i drobne upominki za całokształt pracy na rzecz upowszechniania kultury w Powiecie Niżańskim.

Uroczystość zakończyła piosenka „Czas nas uczy pogody” w wykonaniu duetu: Magdalena Kozdra i Sara Mila z GOKSTiR w Jarocinie (tekst Jacek Cygan, muzyka Krzesimir Dębski).

Następnie odbył się koncert i promocja płyty Młodzieżowego Zespołu Folkowego „Janki”.

Cała uroczystość miała na celu uświadomienie, jak ważną rolę wśród nas pełnią osoby, których zazwyczaj nie widać, a dzięki którym wszyscy mają kontakt z szeroko rozumianą kulturą.

Fot.: GOKSTiR w Jarocinie